Adam Pawłowski – blog historyczny

2 stycznia 2016

Co ciekawego czeka nas w świecie historycznym w 2o16 roku, czyli historyczne nowości wydawnicze

Opublikowano: 02.01.2016, 13:23

blog_to_4217543_8045063_sz_ksiazka-360x240

Weszliśmy już w nowy rok, z tego względu warto przyjrzeć się, co nas, miłośników Historii, czeka w 2o16 roku. A rok ten doprawdy zapowiada się niezwykle ciekawie zwłaszcza pod względem nowości wydawniczych. W wielu wydawnictwach możemy się spodziewać mega interesujących pozycji historycznych, w których autorzy będą poruszali tematy ważne, czasami rzadko brane na warsztat historyczny, wreszcie innym razem mało znane lub nawet w ogóle. W każdym bądź razie rok 2o16 zapowiada się fantastycznie. Przedstawiam Wam subiektywny wybór najlepiej zapowiadających się pozycji historycznych w Polsce (oczywiście, tych, które są zapowiadane). Jeśli kochasz Historię nie możesz przejść obok nich obojętnie.

Wydawnictwo Czarne – na 17 lutego zapowiada dzieło Adama Hochschilda pt. „Pogrzebać kajdany. Wizjonerzy i buntownicy w walce o zniesienie niewolnictwa”, w której czytelnicy będą mogli zapoznać się z historią niewolnictwa od momentu jego powstania do chwili zniesienia. W książce tej znajdziemy więc przyczyny wywołania niewolnictwa, poznamy handel niewolnictwa od kuchni, a przede wszystkim przeczytamy o rozwoju ruchu zwanego abolicjonizmem, który doprowadził do pogrzebania tego lukratywnego biznesu.

Wydawnictwo Poznańskie – w nowy rok wejdzie fenomenalnie książką Jerzego S. Łątka pt. „Atatürk. Twórca nowoczesnej Turcji”. Zapowiadana na początek lutego 2o16 książka o twórcy podwalin mocarstwowej pozycji Turcji będzie wielką przygodą zarówno dla wszystkich czytelników interesujących się światem islamu, jak i tych mniej zaciekawionych krajami półksiężyca. Lektura ta dostarczy nam cennych informacji o najwybitniejszym polityku tureckim Kemalu Atatürku, ale także odkryje znaczenie działań tego pierwszego prezydenta tureckiego dla współczesnej pozycji Ankary na arenie międzynarodowej.

Inne interesujące pozycje historyczne, jakie zostaną wydane w 2o16 roku nakładem Wydawnictwa Poznańskie, to po pierwsze zapowiadana na środek stycznia książka o starożytnym Egipcie pt. „Hieroglify egipskie. Mowa bogów” autorstwa dr Andrzeja Ćwieka, badacza Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, znawcy kraju faraonów.

Ponadto w lutym ukaże się dzieło biograficzne prof. Marka Smolińskiego, reprezentującego Uniwersytet Gdański, pt. „Świętopełk Gdański” poświęcone pomorskiemu księciu, który próbował uniezależnić się od książąt piastowskich prowadząc samodzielną politykę podpartą działaniami zbrojnymi przeciwko swoim wrogom oraz aliansami małżeńskimi.

Data premiery kolejnej ciekawej pozycji pt. „Jazda kozacka w armii koronnej 1548-1696” Bartosza Głubisza została wyznaczona na 16 marca. Na pierwszy rzut oka wydawać się może, iż o kozakach napisano, jeśli nie wszystko, to prawie wszystko. Tymczasem autor wprowadzi nas w świat nie fantastycznie skutecznej piechoty kozackiej, ale w temat rzadziej poruszanej jazdy kozackiej. Przy okazji czytelnicy będą mogli przybliżyć sobie znaczenie tej formacji dla zwycięstw Rzeczypospolitej w wojnach XVI i XVII-wiecznych oraz zapoznać się ogólnie ze staropolską sztuką wojenną.

Świat Książki – w wydawnictwie tym znajdziemy mega ciekawą pozycję z działu biograficznego. Na 20 stycznia planowana jest premiera dzieła Cristiny Morato pt. „Królowe przeklęte”. Hiszpańska pisarka i dziennikarka odkryje przed czytelnikami fascynujące, a zarazem przerażające losy, sześciu władczyń, szykownych i eleganckich kobiet na piedestale światka polityki i wpływów, mody i bogactwa. Niekiedy były to jednak zwykłe pozory pod maską, których rzeczywistość nie błyszczała od brylantów, a łez, nie była wypełniona głośnym śmiechem, lecz odgłosem płaczu. Zagłębiając się w tą lekturę przyjdzie nam pewnie ocenić, czy naprawdę życie w blasku jest usłane różami.

Ciekawostki historyczne – interesująco, ale również niezwykle kontrowersyjnie, zapowiada się książka pt. „Polskie Imperium. Wszystkie kraje podbite przez Rzeczpospolitą” Michaela Morysa-Twardowskiego, która 8 lutego pojawi się na półkach w księgarniach. Z racji moich zainteresowań tej pozycji jestem najbardziej ciekaw ze wszystkich nowości przypadających na 2o16 rok, aczkolwiek wnioskując na podstawie notki o tym dziele, powinno ono przyciągnąć wszystkich czytelników rozmiłowanych w Historii. Autor będzie próbował zerwać z historią klęsk, porażek państwa polskiego, zgubnego położenia geopolitycznego między Niemcami a Rosją na rzecz wizji Polski, jako wielkiego supermocarstwa, penetrującego morza i oceany, podbijającego różne kraje, odległe lądy w Ameryce Środkowej, Afryce itp. Morys-Twardowski w tekście będzie posługiwał się terminem „supermocarstwo”, pytanie czy jest to zasadne analizując blaski i cienie Polski, a następnie Rzeczpospolitej. Zobaczymy jak Morys-Twardowski poradził sobie w zderzeniu z opisem Polskiego Imperium.

Wydawnictwo Magnum – na bliżej nieokreśloną część 2o16 roku zapowiada nową książkę Simona Sebega Meontefiore, brytyjskiego historyka i dziennikarza, znawcy dziejów Rosji. Tym razem Montefiore zaprezentuje pracę pt. „Romanowowie 1613-1918”. Opisał w niej losy dynastii, która zbudowała potęgę nowożytnej Rosji na podstawie nieznanych materiałów archiwalnych, dzięki czemu jego książka będzie fascynującą opowieścią o władzy, budowaniu potęgi państwa za wszelką cenę, ale także tragedii, zbrodni i spiskach pałacowych. Znajomość jego prac, za które dostawał nagrody, są gwarancją najwyższej klasy dzieł historycznych wartych polecenia.

Wydawnictwo Znak – zaprezentuje w 2o16 roku kilka niezwykle frapujących pozycji historycznych.

Już 4 stycznia w sprzedaży pojawi się pasjonująca, trzymająca do ostatniego zdania historia „Wampira z Zagłębia” autorstwa publicysty, dziennikarza zajmującego się dziejami PRL, Przemysława Semczuka. Wprowadzi on nas w arkana najtrudniejszego śledztwa polskich organów ścigania poszukujących, przy pomocy 23 tysięcy funkcjonariuszy, seryjnego mordercy kobiet na Śląsku. Przez lata domniemywano, iż katem, który popełniał mordy od 1964 roku, był Zdzisław Marchwicki. Semczuk zastanawia się nad tym, czy rzeczywiście tak było. Stawia trudne pytania o to, komu zależało na skazaniu Marchwickiego i jaką rolę odegrał w całej sprawie I sekretarz partii Edward Gierek. Czytelnicy sięgając po tą lekturę poznają podstawy kryminalistyki, szczegóły śledztw z zakresu seryjnych morderstw oraz portret wampira Marchwickiego lub kilku wampirów. Fascynująca pozycja oparta na relacjach świadków, nieznanych dokumentach z IPN-u i innych materiałach opisujących sprawę licznych mordów w południowo-zachodniej części Polski wprowadzi nas w mroczną tematykę dla ludzi o mocnych nerwach.

Kolejną fascynującą mroczną lekturą będzie dzieło Patryka Pleskota pt. „Zabić. Mordy polityczne PRL”, które mają się ukazać w lutym 2o16 roku na polskim rynku wydawniczym. Ponad 500 stron ciekawej pracy historycznej, w której autor opisuje zbrodnie tajemniczego komanda komunistycznej władzy nad Wisłą do eliminacji wszystkich tych, którzy nienawidzili lub po prostu nie kochali PRL-u. Nic tak nie przykuwa uwagi, jak zbrodnia doskonała, w której winni nie ponoszą kary, a o ofiarach gnie słuch za sprawą operacyjnych działań komunistycznych służb.

W 2o16 rok z nową odsłoną biografii o ludobójcy Józefie Stalinie, przywódcy ZSRR, wejdzie Oleg Khlevniuk, znawca tej tematyki. Na podstawie ulubionych książek Stalina z jego odręcznymi notatkami, raportów, dzienników wizyt w jego biurze na Kremlu, Khlevniuk przygotował pracę „Stalin. Nowa biografia”. Należałoby zadać pytanie, do jakich nieznanych materiałów dotarł autor, że nadał akurat taki tytuł swojej pracy. Pod koniec lutego będziemy mogli się przekonać, czy naprawdę niedawno odtajnione dokumenty z moskiewskich archiwów są jedynie dostępne w tej publikacji.

Na rynku wydawniczym w 2o16 roku znajdziemy również uznane wznowienia. Takie zaprezentuje nam właśnie Wydawnictwo Znak wydając, już po raz czwarty, książkę znanego reportażysty Wojciecha Jagielskiego pt. „Modlitwa o deszcz”, w której autor przedstawia kraj mudżahedinów i talibów, Afganistan, i fenomen ciągłego zainteresowania tym państwem na zachodzie.

Wydawnictwo Literackie – interesująco zapowiada się dzieło, którego autorem jest Luca Dotti pt. „Audrey w domu”. Opowiada ono historię jednej z najwybitniejszych gwiazd Hollywood, Audrey Hepburn, którą opisuje od kuchni. Dzieło Dottiego to w zasadzie fenomenalny album dla serca i dla żołądka zawierający portret jego matki, gwiazdy amerykańskiego kina Audrey Hepburn, od wczesnych lat młodości po ostatnie lata życia wypełnione pracą, pasją kucharską, zamiłowaniem do rodzinnego spędzania czasu. Wszystko to autor wzbogacił ogromną masa niepublikowanych dotąd zdjęć matki, jej przepisów kucharskich czy anegdot o niej i rodzinie.

Wydawnictwo Burda NG Polska – w nowym roku będziemy mieli kolejną już okazję do tego, żeby zapoznać się z tematyką szeroko omawianą w minionym 2o15 roku. Mowa o złotym pociągu w okolicach Wałbrzycha. Tą tajemniczą historię opisała Joanna Lamparska w swojej książce „Złoty pociąg. Krótka historia szaleństwa”. Tytuł tego dzieła jest aż nazbyt wymowny. Szaleństwo, jakie ogarnia całą Polskę sensacyjnym znaleziskiem dwóch poszukiwaczy, uruchomiło lawinę domysłów i niejasności w kwestii tego, co znajduje się pod torami między 61 a 65 km trasy kolejowej Wrocław-Wałbrzych. Książka Lamparskiej nie rozwiązuje tajemnicy złotego pociągu Hitlera, gdyż ten należałoby nie znajdować palcem na mapie, ale odkopać, lecz z pewnością w jakiś sposób porządkuje to wszystko, co do tej pory powiedziano lub napisano o złotym pociągu. Znając styl Joanny Lamparskiej publikacja ta stanowić będzie doskonałą lekturę na styczniowe wieczory.

Wybór wydawnictw i nowości, jakie ukażą się w 2o16 roku i zostały tutaj pokrótce opisane, był czysto subiektywny. Proszę nie mieć mi za złe, że zabrakło wielu świetnych wydawnictw historycznych z ich nowościami. Miłej lektury życzę wszystkim czytelnikom książek historycznych i wielu nowych książek na półkach!!!

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.